Choruję sobie.

Na temat schizofrenii…wcale dużo nie czytam, nie mam nawet takich zainteresowań. Przyznam się szczerze, że długo myślałam, że wypis ze szpitala pod tajemniczym kodem zawierającym literki i liczby wcale nie dotyczy  schizofrenii.  Mając 22 lata uznałam, że przeszłam załamanie nerwowe, albo coś tego kalibru. Zażywałam dzielnie leki, dopóki lekarz nie zwolnił mnie z tego obowiązku „niech pani wróci jak się coś zacznie dziać”.

Powrót choroby nastąpił po narodzinach córki. Potem jeszcze walczyłam, nawet pracowałam na otwartym rynku pracy, bez grupy, aż w końcu zrozumiałam, że jednak JESTEM chora. Postarałam się o odpowiednią grupę, co pozwoliło mi na znalezienie pierwszej telepracy.

Staram się więc walczyć z chorobą. Pracuję, wychowuję dzieci, od prawie 11 lat nie dzieje się nic niepokojącego. Ostatnio zwierzenia o zaburzeniach różnego typu stały się modne. Książe William i Lady Gaga uznali, że to jest OK. Moim zdaniem we wszystkich trzeba mieć umiar. Niestety część z nas lubi wykorzystywać chorobę do tego, by jak najmniej od siebie wymagać. Łatwo można wpaść w taką pułapkę- jestem chory, chora to znaczy, że nic nie muszę.

To nie jest poradnik psychologiczny, każdy oczywiście czuje inaczej. Niemniej jednak wierzę, że schizofrenia nie musi oznaczać końca marzeń i planów.

Wkurza mnie tylko, kiedy nazwa mojej choroby jest wykorzystywana w mowie potocznej, zwłaszcza w polityce. Schizofrenię przypisuje się wszystkim politykom, których wypowiedzi są sprzeczne. Mnie to obraża.

Aż taka popyrtana nie jestem.

Total Page Visits: 2206 - Today Page Visits: 2

One Response to “Choruję sobie.”

  1. Ja akurat nie mam schizofrenii, tylko zaburzenia schizoidalne choć zdarzyło mi się kilka epizodów psychotycznych, urojenia i paranoje, ale były one głównie ponarkotykowe. Jednak rozumiem Cię doskonale. Myślę, że najlepszym lekarstwem na choroby psychiczne jest po prostu życie, niezamykanie się w swoim świecie i pokonywanie małymi kroczkami swoich przeszkód, które tak naprawdę są tylko w głowie. Pozdrawiam!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.